Otázky a odpověd

Jak květinové obrazy vypadají?


Květiny vylisujeme, usušíme a vložíme mezi dvě skleněné desky, které pak zarámujeme do vlastnoručně vyrobeného dřevěného rámu. Květiny proto vypadají, jako by se vznášely v prostoru.
Musím se o obraz nějak zvláštně starat?


Kdepak, použité rostliny jsou usušené a vylisované a žádnou péči již nevyžadují. Maximálně čas od času utřít prach. Doporučuji obraz umístit na zeď, která není dlouhodobě vystavovaná přímému slunečnímu svitu, aby květy nevyšisovaly a nezměnily barvu.
Jaké květiny k výrobě obrazů používáte?


Mám moc ráda bylinky, takže velkou část představují právě ony. Bylinky sbíráme na zahradě, na louce nebo v lese. Dál používáme klasické květiny, které pěstujeme na zahrádce nebo kupujeme v naší lokální květinové farmě. Lisujeme také listy, traviny a vlastně všechno, co nás zaujme.

Květiny musejí být v co nejlepší kondici, ideálně čerstvě utržené. Nesmějí být chemicky ošetřené. V opačném případě v průběhu lisování ztratí barvu a zhnědnou.

Nepoužíváme velké květy, jako jsou třeba slunečnice nebo velké květy růže, protože je není možné v celku vylisovat tak, aby byly dostatečně tenké. Také obsahují příliš vlhkosti a lehce mohou zplesnivět. Z takových květů lze ale třeba použít okvětní lístky, které jsou samy o sobě opravdu hezké.
Je možné koupit konkrétní hotový obraz ve více kusech?


Ne, každý obraz je originál, máme ho pouze v jednom provedení. Pokud by se Vám líbil obraz, který už není v nabídce, můžeme se domluvit na výrobě nějakého podobného.
Co to znamená, že vyrábíte svatební obrazy?


Kromě hotových obrazů, které lze koupit v našem e-shopu, nabízíme, že Vám vyrobíme obraz z Vaší svatební kytice. Jednoduše nám dodáte svatební kytici, my ji rozebereme, vylisujeme jednotlivé květiny a z těch nejkrásnějších potom sestavíme obraz. Vyfotíme několik variant kompozic, ze kterých si vyberete tu pravou, kterou pak zarámujeme do Vámi zvoleného rámu.

Obraz na míru Vám můžeme vyrobit podle Vašich požadavků i z jakékoli jiné kytice nebo z našich květin, pokud příslušné květiny budeme mít k dispozici.
Kdy Vám mám dodat svatební kytici na výrobu obrazu?


Nejlépe uděláte, když nás kontaktujete v dostatečném předstihu před svatbou a vše si konkrétně domluvíme.

Svatební kytici byste nám měli dodat co nejdříve po svatbě, nejpozději do 2-3 dnů. Aby se květ dokonale vylisoval, musí být co nejčerstvější, v dobrém stavu a ideálně by neměl být chemicky ošetřený. Starší, uvadlé, poškozené nebo chemií konzervované květy se nemusí podařit vylisovat.
Jak se mám starat o svatební kytici, ze které chci zhotovit obraz?


Potřebujeme květy, které jsou v co nejlepší kondici. Proto kdykoli je to možné, kytici vložte do vázy s vodou nebo alespoň poprašte čistou vodou. Na noc uložte kytici do chladu, ne ale do mrazu.

Doporučujeme také požádat Vašeho floristu, aby kytici nestříkal žádnými konzervačními spreji, třpytkami a podobně. Tyto zásahy mohou způsobit, že vylisovaná květina zhnědne nebo bude mít fleky.
Použijete všechny květy z mojí svatební kytice?


Všechny ne, nejspíš bude stačit jen několik nejhezčích, obraz by jinak byl přeplněný. Kompozici si ale samozřejmě společně domluvíme.

Nemůžeme také použít velké květy, například růže, protože není možné je vylisovat tak, aby byly dostatečně tenké. Variantou je, že takové květy rozebereme a vylisujeme jen okvětní lístky.

Vždy děláme vše pro to, aby se každý květ správně vylisoval. Jedná se ale o přírodní proces, který nikdy nemůžeme stoprocentně ovlivnit, takže nemůžeme zaručit, že se všechny květy vylisují perfektně. Není-li květ čerstvý, je-li chemicky ošetřený nebo poškozený, může při lisování zhnědnout nebo se rozpadnout. Příroda je prostě pořád silnější než my.
Jak dlouho trvá výroba svatebního obrazu?


Asi 2 měsíce. Záleží na tom, jaké květy nám dodáte a jak dlouho se budou lisovat. Malé kvítky, které obsahují méně vlhkosti, se vylisují zhruba za 3 týdny, větším to trvá i 6 týdnů.

Lisujeme v klasickém lisu, nepoužíváme žádné urychlovače, proto lisování a sušení chce svůj čas a nelze ho uspěchat. Pokud by květ nebyl dostatečně usušený, mohl by se v obraze zkroutit nebo zplesnivět.
Může se obraz časem změnit?


Při výrobě nepoužíváme žádné chemické a konzervační látky, vše je přírodní. Obraz bývá vystaven různým teplotám, světlu, manipulaci. Může se proto stát, že vlivem těchto faktorů některé květy postupem času lehoučce změní barvu, nebo že se uvolní drobné částice, jako je pyl, prach nebo nepatrné kousky listů či květů.

Rostliny prostě takto reagují, stárnou a nemůžeme se na ně pro to zlobit.