top of page
ID0709_00000.jpg

Z KANCELÁŘE ZPĚT KE KOŘENŮM

sss_00000.jpg

Před několika lety náš život vypadal jako tisíce jiných. Žili jsme v malém bytě v Praze, od rána do večera v zaměstnání, víkendy na chalupě, v létě týden dovolená a zase zpět do pracovního kolotoče.

 

Pak jsme si uvědomili, že tohle není život zcela podle našich představ. Toužili jsme po větší volnosti, samostatnosti, po prostoru, zeleni za okny a vzduchu, který voní. Postupně jsme opustili naše dosavadní zaměstnání, přestěhovali se a začali se živit vlastními nápady.

V létě 2019 jsem začala sbírat a sušit léčivé bylinky. A vzpomněla jsem si, jak jsem jako malá s babičkou sbírala bylinky na čaj a jak jsem je i sušila, lisovala a lepila do dopisů pro kamarádky.

Vybavila jsem si, jak mě ta práce bavila a jak krásné dopisy to byly. V tu chvíli mě napadlo, že bych mohla zkusit vyrobit něco podobného i dnes. Natrhala jsem na louce za chalupou pár kytiček, vylisovala je a vytvořila první blahopřání.

ctverec_03_00000.jpg
ctverec 01_00000.jpg

Manželovi se nápad zalíbil, ale jak je jeho zvykem, nespokojil se jen s pouhým blahopřáním. Po několika dnech přišel s ideou sušených lisovaných květin za sklem, zarámovaných do kvalitních dřevěných rámů.

Tenhle nápad nás oba nadchl, a tak jsme se pustili do práce. Manžel sestrojil lisy, já sbírala květiny, lisovala, zkoušela různé kompozice a kombinace květů a vůbec se věnovala květinové stránce věci.

 

Manželovi, který je po svém dědečkovi zapáleným truhlářem amatérem, zase připadla výroba rámů. Sháněl materiál, zkoumal různé techniky práce se dřevem a vyrobil první prototypy rámů různých velikostí, barev a z různých druhů dřeva. Začali jsme hledat dodavatele dřeva, skla i květin.

Začátky samozřejmě nebyly jednoduché. Některé květiny se lisují lépe, jiné hůř. Řada květů mi v lisu zplesnivěla, rozpadla se nebo prostě vypadala nevábně. Také první dřevěné rámy nebyly úplně podle našich představ. Ale chybami jsme se učili a zlepšovali se.

Dnes vyrábíme květinové obrazy, které jsou krásné, originální a nejsou jen obyčejnou dekorací, ale mají svůj příběh a uchovávají vzpomínky na nádherné životní okamžiky.

ctverec_02_00000.jpg
vyska2_00000.jpg

Takový je náš příběh.

 Stoletý jihočeský statek, který se po nekonečně dlouhé době vrátil k poctivému řemeslu.

Květiny z místních luk, lesů a naší zahrádky.

Dřevo z místní pily a sklo od třeboňského sklenáře.

Seno z ovocného sadu, do kterého obrazy balíme.

Vše vlastníma rukama a s láskou.

 

 

Jsme rádi, pokud jsme Vás svým příběhem zaujali. Těšíme se na Vás.

 

Martina a Honza

bottom of page