20200913_142423%20(1)_edited.jpg

Z KANCELÁŘE ZPĚT KE KOŘENŮM

DSC06806_edited.jpg

Před několika lety náš život vypadal jako tisíce jiných. Žili jsme v malém bytě v Praze, od rána do večera v zaměstnání, víkendy na chalupě, v létě týden dovolená a zase zpět do pracovního kolotoče.

 

Pak jsme si uvědomili, že tohle není život zcela podle našich představ. Toužili jsme po větší volnosti, samostatnosti, po prostoru, zeleni za okny a vzduchu, který voní. Postupně jsme opustili naše dosavadní zaměstnání, přestěhovali se na vesnici a začali se živit vlastními nápady.

V létě 2019 jsem začala sbírat a sušit léčivé bylinky. A vzpomněla jsem si, jak jsem jako malá s babičkou na chalupě v Orlických horách sbírala bylinky na čaj a jak jsem je i sušila, lisovala a lepila do dopisů pro kamarádky.

Vybavila jsem si, jak mě ta práce bavila a jak krásné dopisy to byly. V tu chvíli mě napadlo, že bych mohla zkusit vyrobit něco podobného i dnes. Natrhala jsem na louce za chalupou pár kytiček, vylisovala je a vytvořila první blahopřání.

20200913_142630.jpg
DSC07450.JPG

Manželovi se nápad zalíbil, ale jak je jeho zvykem, nespokojil se jen s pouhým blahopřáním. Zasedl k počítači, hledal inspirace a nápady a po několika dnech přišel s ideou sušených lisovaných květin za sklem, zarámovaných do kvalitních dřevěných rámů.

Tenhle nápad nás oba nadchl a tak jsme se pustili do práce. Manžel sestrojil nádherné dřevěné lisy, já sbírala květiny, lisovala, zkoušela různé kompozice a kombinace květů a vůbec se věnovala květinové stránce věci.

 

Manželovi, který je po svém dědečkovi zapáleným truhlářem amatérem, zase připadla výroba rámů. Sháněl materiál, zkoumal různé techniky práce se dřevem a vyrobil první prototypy rámů různých velikostí, barev a z různých druhů dřeva. Začali jsme hledat dodavatele dřeva, skla i květin.

Začátky samozřejmě nebyly jednoduché. Některé květiny se lisují lépe, jiné hůř a některé jsou k lisování zcela nevhodné. Řada květů mi v lisu zplesnivěla, rozpadla se nebo prostě vypadala nevábně. Také první dřevěné rámy nebyly úplně podle našich představ. Ale chybami jsme se učili a zlepšovali se.

Dnes vyrábíme květinové obrazy, které jsou krásné, originální a nejsou jen klasickou bezduchou dekorací, ale mají svůj příběh a uchovávají vzpomínky na nádherné životní okamžiky.

DSC05679.JPG
DSC08527.JPG

Naše květiny pocházejí zejména z vlastní květinové zahrádky, z naší louky, z blízkého lesa a z lokální květinové farmy. Často si také z procházky, výletu nebo projížďky na kole přineseme pěknou zásobu rostlinek k vylisování. Ke sběru ale samozřejmě přistupujeme zodpovědně, takže pokud sbíráme divoce rostoucí květiny, vždy dbáme na to, abychom zachovali rostlinu jako takovou nebo populaci rostliny v daném místě.

 

Jsme rádi, pokud jsme Vás svým příběhem zaujali a těšíme se na Vás.

 

Martina a Honza